Пошук по сайту

Історія  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Лекція вчителя з показом презентації «Образ матері в світовій літературі»

Лекція вчителя з показом презентації «Образ матері в світовій літературі»

Відділ освіти Межівської райдержадміністрації

РКЗО «Веселівська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів»

Бінарний урок:

Світова література

Художня культура

Образ жінки – матері

в мистецтві

10 клас


Вчитель: Соколова С.Я.

2013

Тема. Образ жінки-матері в мистецтві.
Мета: познайомити з темою жіночої краси, материнства в образотворчому мистецтві, іконописі; познайомити з творами великих майстрів епохи Відродження, поглибити раніш отримані знання з образотворчого мистецтва; показати взаємопроникнення світської манери материнства та біблійних сюжетів; виховувати естетичні почуття, художній смак, творчу уяву; укріплювати між предметні зв’язки, виховувати повагу до жінки, матері.
Між предметні зв’язки: художня культура, історія, література.
Обладнання: комп’ютер, проектор, презентація, ватман, фотографії матерів учнів.


Использованная литература и ресурсы сети Интернет:

4. www.google.ru
5. www.audiopoisk.com
6. http://www.home.mgn.ru/~gmc/mus_a.html
7. http://wikikurgan.orbitel.ru/index
ХІД УРОКУ
І.Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда:

- Що таке мистецтво?

- Види мистецтва?

- Назвіть жанри образотворчого мистецтва

(Показують слайди картин, учні визначають жанр)
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.

  • Звучить музика Шуберта «Ave Maria»

  • Слово вчителя

Подивимось на картини, репродукції, що знаходяться на дошці. Як ви гадаєте, хто є головним образом картин?

Учні. Матір із немовлям, Свята Марія з Ісусом, Мадонна, Богоматір...

Учитель. Так, усі безумовно праві. Це образ матері, який у творах образотворчого мистецтва ми можемо зустріти під назвою Мадонна, Богоматір, Свята Марія. Наш урок сьогодні буде присвячений цьому образу, оспіваному в мистецтві. Композитори та музиканти, звертаючись до Божої Матері, велично промовляли «Ave Maria». Сьогодні спробуємо стати творцями цього образу. І ви побачите, що образ найдорожчої у світі людини може створити кожний із нас.
ІІІ. Основна частина.

1.Лекція вчителя з показом презентації «Образ матері в світовій літературі»
Звідки ж з'явились ці слова «Ave Maria»? («Ave Maria»у перекладі з латини означає «Радуйся, Маріє». Цими словами вітав Діву Марію архангел Гавриїл, який був посланий Богом у місто Назарет сповістити Марію про народження Ісуса Христа. У православній літургії звернення до Марії має такий зміст: «Богородице Діво, радуйся».

О, Пречистая Владычице Богородице,
Царице небеси и земли, высшая ангел и архангел
И всея твари честнейшая, чистая Дево Марие,
Миру Благая помощнице, и всем людям утверждение,
И во всяких нуждах избавление!
Ты еси заступница и предстательница
Наша, ты еси обидимим защищение,
Скорбящим радование, сирым прибежице,
вдовам хранительница, девам слава,
плачущим веселие, больным посещение,
немощным исцеление, грешным спасение.
Помилуй нас, Мати Божия,
И прошение наше исполни, вся бо суть
Возможна ходатайству Твоему:
Яко Тебе слава подобает ныне и присно
И во веки веков. Аминь.

Богородицю люблять і шанують за те, що Вона - приклад материнства, жертовної любові, лагідності, смирення, працелюбності, тобто всіх тих якостей, які повинні бути притаманні кожній жінці. Образ Богородиці: теплий, світлий, глибокий, поетичний, зворушливий, проникливий, красивий, святий, образ материнства, любові, співчуття, участі.

Люди зображували Богородицю в різні історичні часи в різних культурах.

Згідно Переказами, першим іконописцем образу Божої Матері є євангеліст Лука. Переказ стверджує, що він писав образ Богородиці з Самої Пречистої Діви Марії, і Богоматір, побачивши Свій перший написаний Образ, вимовила: В«Благодать Народжена від Мене і Моя з цією іконою нехай будеВ».

Це переказ підтверджується різними історичними документами і в рівній мірі визнається як Православною Церквою, так і католицької.

До нас на Русь православ'я прийшло з Візантії. Як і у Візантії, в Стародавній Русі образ Богородиці став одним з найбільш шанованих. Богородиця вважається покровителькою Русі, тому російські люди у всі часи ставилися до неї з особливою любов'ю.

Відразу після хрещення Русі князем Володимиром почалося будівництво храмів. Одним з найстародавніших храмів, дійшли до наших днів, став собор Святої Софії в Києві. Над вівтарем цього собору розташовується незабутній образ Богородиці Оранта, що в перекладі з грецького означає В«молящаясяВ», виконаний у візантійській традиції.

На Русі Богородиця завжди сприймалася як покровителька і захисниця рідної землі, заступниця людей перед Богом.

Російські іконописці написали величезну кількість ікон, на яких зображений лик Богородиці, події її земного життя, тому що на Русі Богородиця вважалася особливо. Вона завжди сприймалася як покровителька і захисниця рідної землі, заступниця людей перед Богом. Кожна Богородична ікона унікальна, має свою дивовижну історію написання та набуття. У кожної ікони своя доля. Одним з кращих ранніх зразків візантійського живопису з'явилася ікона «Володимирська ікона Божої Матері »

ВВолодимирська Богоматір» - один з кращих творів середньовічного мистецтва, яке художник І.Е. Грабар справедливо назвав «незрівнянної, чудовою, одвічною піснею материнства»

На Русі образ Богородиці прославляли не тільки в образотворчому мистецтві, але і в літературі, і в музиці. Про Богородиці написані дивовижні піснеспіви. Великі російські композитори П.І. Чайковський і С.В. Рахманінов відтворювали у своїх творах образ Матері Ісуса Христа.

У західному мистецтві Богородицю називали Мадонною. МАДОННА - це скорочене від Mia Donna, що значить «Моя Пані».

Під впливом ранніх візантійських зразків в XII-XIII ст. на Заході стали з'являтися зображення Богоматері, що сидить на троні.

В середньовічному мистецтві Богородиця була уособленням природи, богині матері, тому її часто зображували серед природи.

Під час епохи Відродження західноєвропейська іконопис змінила стиль зображення Мадонни, її стали зображати більш жіночною, трепетно натхненною. Мадонни Відродження поєднують в собі земну красу і величаве цнотливість. На відміну від східної іконографії Богоматері, образ Мадонни увібрав в себе багато історичні прототипи, риси, атрибути і тому виявився більш динамічним, різноманітним.

Титани Високого Відродження: Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Рафаель і Тіціан - прагнули до створення узагальненого образу досконалої людини, прекрасного як фізично, так і духовно. Втіленням такого ідеалу стала Мадонна, діва Марія з немовлям Ісусом Христом - піднесений символ материнства і жертовної любові до людей.

Одним з кращих творів на цю тему стала «Мадонна Літта» Леонардо да Вінчі - перлина колекції Ермітажу. На картині зображена юна Марія, дбайливо тримає на руках немовляти. Її схилений профіль повний виняткової краси і шляхетності. Опущені очі і ледь помітна усмішка додають зовнішності Мадонни незвичайну виразність і теплоту, опромінюють її світлим материнським почуттям. У цій чудової картині художнику вдалося передати своє уявлення про щастя, чисто земної радості буття і святості кращих людських почуттів.

Одним з найвидатніших створінь світового мистецтва стала картина Рафаеля "Сикстинська мадонна», в якої геніально втілена ідея материнства, земне, реалістичне зображення жінки-матері. Вона тільки що зробила ледь помітний крок назустріч людям. Її рух спокійно й велично. Створюється враження, що вона не йде, а ширяє в хмарах, і в цьому її русі немає нічого квапливого і навмисного. Вона злегка привертає до себе немовля, немов боячись розлучитися з ним, і в той же час протягує його до людей.

Діва Марія в західноєвропейському мистецтві стала втіленням довершеного образу жіночої краси. Такий стиль зображення мадонни проіснував в католицькому світі аж до XIX століття.

Проходять роки, десятиліття, віки та образ матері залишається провідним.

2. Презентація учнями проекта «Образ жінки-матері в сучасному мистецтві».

ІІІ. Практична робота.

Виготовлення колажу із фотографій матерів учнями.

Складання сенкану на тему «Мати».

ІV. Підсумок.

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Лекція 11: Листопадова революція в Німеччині 1918 р. Революція в...
Лекція 1: Вступ. Ознайомлення студентів із завданням І структурою курсу. Основні цінності та здобутки людства на початку ХХ ст

Уласа Самчука «Марія»
Роман Уласа Самчука «Марія» один з найдовершеніших творів про трагічну долю України, про Голодомор. Образ матері Марії

Урок узагальнення та систематизації знань з теми
Обладнання: підручник, посібник для вчителя, карта, мультимедійне обладнання, учнівські презентації

Реферат Образ матері у творчості Т. Г. Шевченка
Щедра й невичерпно родюча українська земля подарувала вселюдському сузір"ю геніїв невгасимого Світоча Тараса Шевченка, Тираноборця...

1. (1г). Вступ
Художня література як одна з форм духовної діяльності людини. Функції художньої літератури. Різновиди образів (образ-персонаж, образ-символ,...

2 Образ Неона в романі Наріжного «Бурсак» малороссийская повесть
Ащшїнській літературі, здобуває ниразнухвоєрідшсть. Тут, за- зшІЧаирмаємо справу з формою, що не пов'язана строго з історичною романістикою:...

Опис досвіду роботи вчителя трудового навчання сзш №8 Оболонського району м. Києва
Розділ Загальні відомості про вчителя

Література» Тема: «Образ України та громадянський вибір поета у творчості Василя Симоненка»
Темою нашої дослідницької роботи є образ України у творчій спадщині видатного українського поета І журналіста ХХ століття Василя...

Азбука для вчителя – це, зрозуміло, не азбука для малюків, тому робота...

Правила чемності у нас можна Вітатися
Матері Терези, Леонардо да Вінчі; виховувати наполегливість у досягненні поставленої метиБаза даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
i.ocvita.com.ua
Головна сторінка