Пошук по сайту

Історія  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Юні друзі! Рідна мова то невичерпне багатство нашого народу. І чим пильніше ви проникаєте у слово, чим більше заглиблюєтесь у мову, тим краще пізнаєте свій

Юні друзі! Рідна мова то невичерпне багатство нашого народу. І чим пильніше ви проникаєте у слово, чим більше заглиблюєтесь у мову, тим краще пізнаєте свій

Ведучий. Юні друзі! Рідна мова – то невичерпне багатство нашого народу. І чим пильніше ви проникаєте у слово, чим більше заглиблюєтесь у мову, тим краще пізнаєте свій народ – його історію, звичаї, побут, споконвічні мрії і прагнення, його духовний світ.

У безмежній скарбниці слів коштовними самоцвітами сяють власні назви. Багато з них прийшло до нас із прадавніх часів, інші народилися недавно. За звуками кожної з цих назв прихована таємниця її походження і життя в нашій мові. Тож пориньте у світ власних назв, познайомтеся ближче з одними і задумайтеся над звуковим складом, значенням і походженням інших.

Зростайте інтелектуально, збагачуйтеся духовно.
Ведучий. Власні назви – це індивідуальні найменування одиничних предметів: Дмитро, Мисак, Пирятин, Удай, Рябко і под.

Основна ознака власних назв – належність їх окремому, одиничному предметові. Якщо у нас у школі аж чотири Таранці або у 8-му класі два Дмитра, то вони не узагальнюються: найменування Таранець або Дмитро не позначають одне поняття, а належать кожній окремій особі.
Ведучий. ( До залу). Розв’яжіть дві задачі: підрахуйте кількість осіб, названих у кожній з них.

1. На лузі відпочивали: Петро, два Василі, два Миколи і Віктор. 2. Під яблунею сиділи: бабуся, дві матері, дві дочки й онука.

То скільки осіб відпочивало на лузі? Без сумніву – 6. А під яблунею? А під яблунею, як ви вже здогадалися, - троє: бабуся (вона ж мати), мати (вона ж дочка бабусі) й онука (вона ж дочка матері).
Власні назви існують в усіх мовах світу, проте в кожній мові мають специфічні ознаки. Українській мові властивий їх набір і фонетичні особливості та словотворчі засоби. Так, власне українськими є прізвища на -енко та –ук (Кошлаченко, Носенко, Пазюк), чергування голосних в іменах (Антон – Антін), географічні назви на –івка, -івці (Теплівка, Олексіївка, Кулаженці) та ін.

Характерною особливістю власних назв є й те, що вони не перекладаються, а звучать в усіх мовах однаково (Пушкін і українською й російською мовами, а на Гарматний).
Ведучий. Власні назви становлять величезний пласт лексики, що в сотні разів перевищує запаси загальних назв. Це давній і суспільно важливий прошарок, бо індивідуальні наймення вживаються повсюди і виникають масово. Дослідження їх служить матеріалом для відновлення фактів мови та історії нарду, дає можливість визначити його прабатьківщину, зв’язки з іншими народами тощо.

Власні назви вивчає розділ мовознавства, що називається ономастикою (від грецького onomastike – мистецтво давати імена).
Ведучий. Сьогодні ми розкажемо вам про походження, значення, особливості вживання власних імен людей.

…взагалі без імення ніхто між людей не буває –

Хто б не родився на світ – родовита людина чи проста,

Кожного з них, породивши, іменням батьки наділяють.

Гомер, Одіссея

Але це буде не просто лекція, а розповідь з елементами гри. Ви, звичайно, вже багато знаєте про власні імена людей, тож пропонуємо командам 5-го і 6-го класів взяти участь в інтелектуальній грі «Наші імена».

Оцінюватиме досягнення учасників гри журі.
Ведучий. Найпершим власним найменуванням, яке засвоює людина і на яке відгукується, є особове ім’я: Олександр, Ігор, Ліна, Оксанка ,Таня, Іра. У кожного з вас – своє ім’я. Ним нагородили вас батьки з участю ваших бабусі й дідуся або братика чи сестрички. Рідні старанно дошукували вам наймення, бо хотіли, щоб дихало воно лагідністю і щастям, звучало дзвінко і красиво. Імена для вас звичні, зрозумілі: Олег, Володимир, Валерій, Назар, Марина, Катря, Людмила… А чи й справді вони такі зрозумілі? Чи задумувалися ви над походження і значенням їх? Ні? А даремно. В іменах - історія народу, сліди давніх епох, взаємини наших предків з іншими народами. У кожному йменні приховано зміст, що пов’язує його з певною загальною назвою. І це не лише Віра, Надія, Любов чи Мирослав і Добромисл, а й інші численні найменування.
Ведучий. Найдавніші відомості про найменування людей дійшли до нас із часів Київської Русі. Це були язичеські імена. Давалися вони, як і тепер, з метою виділити особу серед членів сім’ї чи роду. Язичники були переконані в магічній силі слова. Наші предки словом накликали удачу на полюванні, заклинали сили природи, виганяли хвороби. Вони вважали, що надане людині ім’я впливає на її долю, служить їй добрим чи злим талісманом. Тому нерідко новонародженим давали імена, що виражають силу (Лев, Орел, Вовк, Живко), або найменування, які своїм негативним змістом мають відлякувати злих духів (Захворай, Нелюб, Некраса, Невдаха). Любов, замилування дитиною простежується в іменах Любим, Милюк, Любава, Милава, Красава; побажання щодо характеру й поведінки в майбутньому – в іменах Добр, Горд, Храбр, А ще були імена – Круглець, Чорноголов, Лобан, Малуша, Будило, Буян, Смола, Крик, Ждан, Неждан, Нечай, Первак, Третяк, Одинець, Дев’ятко, Позняк, Субота, Літо, Селянин, Воїн, Кіт, Рак, Пирій тощо.

Популярними були, а деякі залишаються й нині, складні імена, присвячені богові сонця слов’ян-язичників – Ярилові (Ярослав, Ярополк, Яромир, Ярославна). У багатьох складних іменах зафіксовано побажання і пророкування долі: усім мав володіти Всеволод, бороти раті – Ратибор, досягти вершин слави – Верхослав, мислити добре – Добромисл, а гостро – Гостромисл і под.
Ведучий гри. А зараз перше завдання командам: розшифрувати ребуси і прочитати язичеські імена (кожна правильна відповідь – 2 бали).

(Лев, Гриб, Кругляк, Воїн, Дев’ятко, Крик).

Ведучий. Із запровадженням християнства на Русь прийшли нові християнські імена. Їх давали новонародженим священики за святцями – своєрідним церковним календарем, де називалися святі, які вшановуються певного дня. Так, хлопчика, який народився або був охрещений 13 грудня, у день святого Андрія, називали Андрієм, у день святої Варвари – Варварою. Право іменувати новонародженого мав тільки священнослужитель, який хрестив його. Священик міг зловживати своїм правом і , недолюблюючи батьків, дати дитині неоковирне ім’я. Такий випадок описав І. Нечуй-Левицький у повісті «Микола Джеря»: неприязний до батька піп дав дівчинці чудернацьке ім’я Минодора, яке у народній вимові зазвучуло як Нимидора.
Ведучий. А чи задумувалися ви над питанням, скільки власних імен використовується для найменування новонароджених нині? Так-от, словник власних імен Л. Скрипник та Н. Дзятківської подає 1059 сучасних офіційних імен українців – 602 чоловічих і 457 жіночих. До них додано ще 640 застарілих і рідковживаних імен.

А зараз слово надається журі.
Голова журі оголошує і коментує результати першого конкурсу.
Ведучий. Які ж за походженням українські імена, що вони означають?

Питомих українських імен залишилося небагато. Серед них словник-довідник наводить такі: Володимир, Любим, Милан, Світлан, Всеволод, Будимир, Любомир, Богдан, Святослав, Владислав, Ростислав, Мечислав, Мирослав, Богуслав, Калина, Лада, Милана, Любава, Влада, Вірослава, Зореслава, Любомила, кальки з грецької – Віра, Надія, Любов та ін.
Ведучий гри. Другим завданням буде записати до клітинок імена із другою частиною –слав. До речі, якщо ви були уважними, то багато таких імен сьогодні вже звучало з уст ведучих. Конкурс оцінюється 10-ма балами.
(Можливі перші частини слів: Свято-, Добро-, Влади-, Все-, Рости-, Мечи-, Мсти-, Миро-, Бори-, Богу- тощо).
Ведучий. А де ж взялися інші християнські імена? У яких краях вони створені?

З погляду походження переважну більшість українських імен, як чоловічих, так і жіночих, становлять запозичені. І це не тільки Леопольд, Арнольд, Генріх, Анжела, Ілона, Віолетта, а й Марія, Олена, Оксана, Василь, Олександр. Так, так, Олени, Оксани, Василі, Олександри за походженням не українські, а іншомовні, запозичені.

Ведучий гри. А зараз гра з уболівальниками «Розгадай ребуси». За правильно розгаданий ребус – 1 бал, який можна додати до загального заліку балів будь-якої команди.(Валя, Надя, Галка, Артур, Власта, Оленця).


Бачу, що команди справилися із завданням, тож слово журі.


Голова журі оголошує і коментує результати другого конкурсу.
Ведучий гри. А наразі третє конкурсне завдання. Прочитайте запозичені християнські імена, запишіть поряд варіанти, що виникли внаслідок освоєння їх українською мовою. Конкурс оцінюється 7-ма балами.

(Артем, Арсен, Микола, Ларіон, Олекса, Назар, Захар).
Ведучий. Коли ж і з яких мов прибули до нас чужомовні імена?

До найдавніших запозичень належать скандинавські. Вони є свідченням тісних взаємозв’язків наших предків з народами суворої Скандинавії. Ознайомтеся зі значенням імен скандинавського походження, їх небагато: Аскольд (який добре володіє списом), Ігор (охоронець, захисник), Олег (святий, священний), Ольга (свята).

Переважна більшість іншомовних імен прийшли з Візантії, а Візантія успадкувала їх від давніх греків, римлян і євреїв. Греки, римляни, євреї, як і наші предки язичники, іменували своїх дітей словами – загальними назвами, що мають певне лексичне значення, інколи вишукане, поетичне, а часом звичайне, буденне. Переклавши слово, яке стало іменем, українською мовою, ви довідаєтеся, що воно означає, тобто дізнаєтесь первинне значення вашого імені.

Отже, стислий коментар щодо походження і значення деяких власних чоловічих і жіночих імен. Напевне, ви натрапите тут і на своє ім’я та імена ваших рідних і близьких.

.

З грецької мови

Чоловічі імена Жіночі імена

Анатолій – східний Анастасія (Настя) – воскресла

Андрій – мужній, хоробрий Ангеліна – вісниця

Артем – здоровий Вероніка – яка приносить перемогу

Василь – цар, царський Галина – спокійна, тиха

Григорій – той, що пильнує Євгенія – благородна

Денис – присвячений Діонінові, Зінаїда – подібна до Зевса

богові життєвих сил і веселощів Зоя – життя

Дмитро – належний Диметрі, богині Ірина (Ярина) – мир, спокій

родючості і хліборобства Катерина – чиста

Євген – благородний, шляхетний Лариса – чайка

Леонід – схожий на лева Лідія – область у малій Азії

Микола – переможець народів Майя – богиня весни

Олександр – мужній оборонець Ніка – перемога

Олексій – захисник Оксана – гостинна

Орест – гірський, горець Олена – сонячна, осяйна

Петро – скеля, камінь Раїса – легка, безпечна

Степан – вінок Роксолана – русинка, українка

Тарас – бунтівник Софія – мудрість

Федір – Божий дар Христина – християнка

Юрій – хлібороб Тетяна – засновниця
З латинської мови

Антін – бойовий Валентина – сильна, здорова

Валерій – сильний, міцний Вікторія – перемога

Віктор – переможець Віта – життя

Віталій – життєвий Діана – богиня Місяця і полювання

Клим – милосердний Інна – та, що плаває

Костянтин – постійний, стійкий Маргарита – перлина

Максим – найбільший Марина – морська

Павло – малий Наталя – рідна

Роман – римлянин Реґіна – цариця

Сергій – служитель Стелла – зірка

Юлій – кучерявий Юлія – кучерява
З давньоєврейської мови

Адам – чоловік Ада – прикраса

Данило – Божий суд Ганна – Божа милість, грація

Захар – Божа пам’ять Єва – жива

Іван – Божа благодать Єлизавета – клянусь Богом

Ілля – мій Бог-Ягве Лія – антилопа

Матвій – Божа людина Марія – кохана

Михайло – рівний Богові Соломія – мир

Назар – присвячений Богові Сусанна – водяна

Яків – послідовний Тамара – фінікова пальма

А зараз слово надається журі.

Голова журі оголошує і коментує результати третього конкурсу.
Ведучий гри. Наступне завдання командам: утворити ланцюжок із чоловічих імен (тобто так, щоб кожне наступне слово починалось останньою літерою попереднього), починає команда 5-го класу; і ланцюжок із жіночих імен – починає команда 6-го класу. За перемогу в утворенні кожного з ланцюжків – 3 бали.
Голова журі оголошує і коментує результати четвертого конкурсу.
Ведучий гри. Ви вивчаєте літературу і мусите добре знати імена письменників, твори яких вивчаєте. Перевірте, чи це так, чи належна у вас увага і пам’ять. До клітинок поряд із прізвищем чи псевдонімом впишіть ім’я названого письменника. Конкурс оцінюється 10-ма балами.

(Тарас, Іван, Панас, Іван, Володимир, Спиридон, Леонід, Василь, Олена, Василь).
Ведучий. Християнські імена були й залишаються основним фондом особових назв в українській мові. Однак частотність використання окремих із них у різні часи неоднакова. Чи зустрічали ви людей на ім’я, скажімо, Доримедонт, Вахтисій, Ардаліон або Єликонида, Киріакія чи Фесалонікія? Думаємо, що ні. Тож можна говорити, що деякі імена вийшли з ужитку, натомість мова поповнилася новими іменами. Ці зміни стали особливо помітними після 1917 року, коли батьки одержали право вибирати ім’я для своєї дитини. Надзвичайно бурхливими з цього погляду були 20-30-ті роки минулого століття, коли деякі батьки вважали традиційні імена застарілими і почали створювати нові. Так з’явилися новонароджені з іменами Герой, Герб, Геній, Ідеал, Барикада, Свобода, Воля, Зоря і подібні. З’явилися хлопчики і дівчатка з іменами Інтеграл, Енергія, Новела, Синус, Косинус, Граніт і под. Інколи рідні вдавалися до словотвору і «виготовляли» такі імена: Рев (скорочення від слова революція), Кім (Комуністичний інтернаціонал молоді), Владлен (Володимир Ленін), а були ще й Тракторини, Зоряни, Зорини

Уявіть на мить, що у вашому класі навчається Балега Ідеал Тракторович чи Василенко Дизеліна Ревівна. Бідні діти! Чи не так? Тому-то такі неологізми-імена не витримали перевірки часом і вибули з мови. А їхні носії, ставши дорослими, поміняли такі новотвори на традиційні імена.
Ведучий. Запаси власних імен нашої мови поповнювалися і поповнюються за рахунок запозичень зі слов’янських мов (польської, болгарської, чеської): Казимир, Станіслав, Ядвіга, Вацлав, Божена, Власта, Сніжана.

Чимало імен прийшло з французької, німецької, англійської мов, а саме: Генріх, Людвіг, Елеонора, Інесса, Аліса, Анжела, Жанна, Артур, Віола, Неллі.

Є серед імен італійські (Лаура, Віолетта), іспанські (Ізабелла), тюркські (Руслан, Тимур), грузинські (Ніна) та ін.

Трапляються наші, українські імена в мовах інших народів. Зокрема поширення в інших мовах набули імена Тарас, Оксана, Леся.

А зараз журі оголосить результати 5-го конкурсу.
Голова журі оголошує і коментує результати п’ятого конкурсу.
Ведучий. З якої мови прийшла до нас найбільша кількість власних імен? -З грецької. Але не тільки українська мова «позичала» імена, робили це й інші мови. У цих мовах ми можемо знайти багато «родичів» наших традиційних імен.

Яке чоловіче ім’я було тривалий час чи не найпоширенішим серед українців? –Іван. Українською мовою це ім’я засвоєне з давньоєврейської через грецьку. У давньоєврейській мові воно мало форму Іоханон, у грецькій слово набуло іншого звучання – Іоан, пізніше –Іоаннес, у німців – Йоганн, у фінів та естонців – Хан, у іспанців – Хуан, у португальців – Жоан, в італійців – Джованні, в англійців – Джон, у французів – Жан, у грузинів – Вано, у вірмен –Ованес, у поляків – Ян, у болгар – Он.
Ведучий гри. А зараз 6-ий конкурс для команд, який називається «Відгадай ім’я».

У німців - Йозеф, в англійців – Джозеф, у французів – Жозеф, в італійців – Джузеппе, в іспанців – Хосе, у португальців – Жузе, у поляків – Юзеф, у турків – Юсу, у литовців – Йозис. Назвіть український відповідник цим іменам. Конкурс оцінюється трьома балами.

(Йосип).
Ведучий. Хоч більшість українських імен запозичено з інших мов, однак вони мають специфічні українські особливості: наявність варіантів офіційних імен (Панас – Опанас – Танас – ТанасійАтанас – Атанасій; Гнат – Ігнатій – Ігнат; Лев – Левко; Меланія – Меланка – Маланка; КатеринаКатря); список жіночих імен поповнюється утворенням від чоловічих (Михайло – Михайлина, Соломон – Соломида, Богдан – Богдана, Іван –Іванна, Олександр – Олександра).
Ведучий. Щирий, сердечний і привітний український народ створив силу-силенну скорочених і зменшувально-пестливих форм власних імен. Так, у згадуваному словнику-довіднику наводиться, наприклад, 26 форм від імені Володимир, 36 -від Іван, 51 -від Оксани, 56 – від Ганни. Та серед них ще немає пестливих імен, поширених на окремих територіях чи у деяких родинах. Відсутні, скажімо, такі форми від імені Оксана, як Сеня, Сенька, Сана, Саночка, Санонька, Сануля, Сануся та ін.
Ведучий. Уявіть собі, що у вашій родині з’явилося новонароджене дитя – малесенька гарнесенька дівчинка чи хлопчик. Усі, в тім числі й ви, кинулися вишукувати йому ім’я – найкрасивіше, наймилозвучніше. Але при цьому постає питання, яке ім’я слід вважати красивим. Оскільки в людей різні смаки, то добираючи малюкові ім’я, зважають і на офіційне оточення його – прізвище та ім’я по батькові. Неоковирними і смішними є деякі «саморобні» та запозичені імена, особливо в оточенні українських імен по батькові та колоритних прізвищ. Уявіть собі, що до вас прийшов новий учитель математики – Біном Пантелеймонович або вчителька літератури Поема Митрофанівна, а в класі з вами навчаються Джон Рябошапка чи Джульєтта Задерихвіст.

На вибір імен для новонароджених, на жаль, впливає мода. Вона, як відомо, швидко минає, а як жити з такими іменами, як Красава, Революція, П’ятирічка, Конрад, Арнольд, Жозефіна, Рудольф?
Ведучий. Нині новонародженим найчастіше дають традиційні імена, відшліфовані й перевірені багатьма поколіннями. Правда, в певні роки відчувається мода на деякі з цих імен. Як свідчить статистика, у Полтавській області у 2006-му році найпопулярнішими іменами для хлопчиків були – Владислав, Максим, Данило; для дівчаток – Настя, Катерина, Софія. Іноді батьки давали своїм чадам незвичні імена – Глорія, Еміль, Даніель, Дар’яна, Ханна, Юстина, Димитрій, Єлизар, Милана, Сервер.

Чудернацькі імена дають дітям, приміром, і в Англії. Можливо, комусь здасться дивним давати своїй дитині ім’я меблевого магазину або марки шампанського. Проте, як свідчать опитування, британські батьки дедалі частіше саме так і роблять.
Ведучий. В українських же родинах існує добра традиція – називати дітей іменами дідусів чи бабусь, наче передаючи у спадок нащадкам усе, здобуте попередніми поколіннями. Досить часто молоді батьки іменують своїх дітей на честь ушанування видатних українців: Тарас (Шевченко), Богдан (Хмельницький), Олесь (Гончар), Леся (Українка), Соломія (Крушельницька). Цікаво, що імена Леся, Лесь, Олесь, які були скороченими варіантами від імен Олександр, Олександра, Лариса, стали офіційними. Відчувається також потяг до поетично забарвлених імен: Сніжана, Юлій, Дарина, Лілія.
Ведучий. Особові імена, скорочені і пестливі форми їх широко представлено в усній народній творчості, зокрема в піснях, прислів’ях і приказках. У народних піснях ми бачимо Василя, що сіно косить, і Катерину, що воду носить, І Марусину-серце, і ледачого Гриця - притвору та багато інших чітко окреслених образів.

Нарешті надаємо слово журі.
Голова журі оголошує і коментує результати шостого конкурсу
Ведучий гри. Наближається до закінчення гра. Вашій увазі пропонується останній 7-ий конкурс – музикальний. Уважно послухайте українську народну пісню «А в нашого Омелечка» і підрахуйте, скільки ж членів сім’ї у Омелечка. За правильну відповідь вам буде нараховано – 5 балів. Скільки власних імен згадується у цій пісні? (3 бали)

А в нашого Омелечка

Невеличка сімеєчка:

Тільки він та вона,

Та старий, та стара,

Та дві Христі в намисті,

Та дві Насті в запасці,

Та дві дівки косаті,

Та два парубки вусаті,

І Андрон, й Харитон,

Парамон та Антон,

І Протас, і Панас,

І той парубок, що в нас,

І Горпина, і Уляна,

Що полюбила Дем’яна,

І низенька Калина,

Що полюбила Мартина;

І ще отой Герасим,

Що чоботи усім шив.

Отака сімеєчка

У нашого Омелечка.
(Омелечкові сімеєчка складається з 23 осіб, власних імен згадується – 15).

Голова журі оголошує і коментує результати сьомого конкурсу і гри вцілому.

Ведучий. Як виникли наші імена? Які процеси у найменуванні спостерігаємо нині? Відповіді на ці та інші питання звучали сьогодні, а тим, хто хоче більше дізнатися з царини власних імен, радимо звернутися до словника-довідника «Власні імена людей» авторів Лариси Скрипник та Ніни Дзятківської.

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Брейн-ринг «Про музику, про слово І не тільки »
Видатний давньогрецький філософ Сократ зробив свого часу висновок: «Чим більше я знаю, тим більше я не знаю»

О мово! Хто без тебе я?
Мова така ж жива істота, як І народ, що її витворив, І коли він кине свою мову, то вже буде смерть задля його душі, смерть задля...

Друзі, що означає слово «Батьківщина»?
Правильно, діти. Батьківщина – це країна, в якій народились наші діди-прадіди, тут народились І живемо ми. Це наша свята земля, рідна...

Уроках математики
Слово “інтерактив походить від англійського слова “interact”. “Inter” це взаємний, “act” діяти. Інтерактивний здатний взаємодіяти...

Чи знаєш ти свій край?
Батьківщини, поваги до державних символів, любові до рідного краю І особистої причасності до всього, чим живе народ, виховувати почуття...

У вигляді твору-роздуму розкрийте одну із запропонованих тем (10 б.)
«І там, де звучить рідне слово, живе український народ» (В. Сосюра); «Рідна мово! Будь не тільки святом, а насущним хлібом на щодень»...

Сценарій виховного заходу «Мова наша чиста, як роса»
Як говориш, так І мислиш, так І живеш. Без рідної мови не може бути держави. Вона забезпечує нації самобутність, гідність, інформаційний...

Розкрити портрет надії савченко; дослідити, який духовний потенціал...
Провідна проблема: відповісти на запитання — чи може війна бути своєрідним випробуванням наших морально-духовних цінностей? Чи має...

Рідна мова плани-конспекти уроків 9 клас
Посібник уміщує детальні поурочні плани для навчання рідної мови дев’ятикласників. Плани уроків складені відповідно до вимог програми...

Сторінки історії кафедри української мови та літератури
Найбільший скарб народу – це його національна мова. Не мова взагалі, а та мова, яка віками, тисячоліттями на цій землі складалася,...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
i.ocvita.com.ua
Головна сторінка